03124848417

Zade Vital CRM Projesi

TarafındanDND Yazılım|Kasım 5, 2016|0Yorumlar
Zade Vital CRM Projesi

Proje Zade Vital özel ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte tasarlanmıştır. Bu çerçevede projenin yapıldığı Zade Vital’de analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda; Zade Vital özel ihtiyaçları çıkarılmıştır. Ayrıca piyasada hazır bir paket yazılımın cevap vermediği bölümler analiz edilmiştir. Zade Vital’in kullanmakta olduğu ERP yazılımı veritabanı incelenmiş ve tüm proje bahsi geçen ERP yazılımı (Logo Tiger Enterprise) ile tam entegre çalışacak nitelikte tasarlanmıştır.

İlaç sektörü için piyasada bazı yazılımlar mevcuttur fakat mevcut yazılımların çerçevesi dardır. Bu proje özellikle üretim yapan ve ERP sistemi kullanan Zade Vital için ihtiyaçları doğrultusunda yapılmıştır. Mevcut yazılımlar sadece Saha Organizasyonunu yönetmesine karşın yapılan proje ile satış, sevkiyat ve mevcut ERP sistemine sipariş verilerin akışı sağlanmıştır.

Üretim yapan firmalarda ERP süreçleri çok büyük önem arz etmektedir. Saha çalışmalarının ERP sistemi ile tam entegre olması sayesinde Üretim planlama, Malzeme İhtiyaç Planlama (MRP) gibi modüller de efektif bir şekilde kullanılabilecektir.

Projede geliştirilen yazılım Zade Vital Sunucusu üzerinde çalışmaktadır. Sistem kullanıcı bazlı girişleri algılayarak iki ayrı ekran tasarımı yapılmıştır.

  1. Yönetici Tasarımı:

Yöneticiler aynı veritanabına kendilerine özel tasarlanmış ekranlar ile bağlanıp çalışabilmektedirler. Yönetici yetkili ile giriş yapacak kullanıcılar için yapılan modüller;

–          Briklerin (Satış Bölgesi) tanım ekranı

–          Ecza Depoları tanım ekranı

–          Doktor bilgileri giriş ekranı

–          Eczane bilgileri giriş ekranı

–          Eczanelerin ecza depo bağlantısı

–          TST (Tıbbi Satış Temsilcisi) bilgileri giriş ekranı

–          TST (Tıbbi Satış Temsilcisi) satış hedefleri giriş ekranı

–          Ürünlerin tanım ekranı

–          Onay mekanizmaları

–          TST bazlı ziyaret raporları

–          TST bazlı sipariş raporları

–          Eczane listesi raporu

–          Doktor listesi raporu

–          TSS ve Bölge takip raporu

–          Ürün ve fiyat listeleri

–          E-Posta parametreleri

–          ERP Entegrasyonu

  1. Saha Personelleri (TST) Tasarımı (Tablet Bilgisayarlar Üzerinde Çalışmakta)

Saha Personelleri tablet bilgisayarlar üzerinden yine aynı veritanabına kendilerine özel tasarlanmış ekranlar ile bağlanıp çalışabilmektedir. Saha Personeli yetkili kullanıcısı ile giriş yapacak kullanıcılar için yapılan modüller;

–          Kendisine bağlı eczane listesi

–          Kendisine bağlı doktor listesi

–          Ürün ve fiyat listesi

–          Eczane ve doktor bilgileri düzenleme işlemleri

–          Eczane seleksiyon

–          Doktor seleksiyon

–          Ziyaret planlama (Haftalık, Aylık)

–          Yapılan günlük ziyaret bilgileri girişi

–          Sipariş girişi

–          Ezcane promosyon takibi (Stand, broşür vb.)

–          TST tarafından eczanelere verilen satış ve ürün eğitimi takibi

Sistem sayesinde öncelikle operasyonel iş gücünü mümkün olduğunca hafifletilecek ve karar destek sistemine yönelik çalışmaları gerçekleştirecektir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse, projenin yapıldığı 1C:Enterprise Platformu şirkete ve kullanıcıya özgü uyarlanabilme yetenekleri sayesinde, bilgi girişlerini esnetebilme kabiliyeti sağlayacaktır. Aynı zamanda sistem sayesinde kullanıcıların iş yükünü azaltacak mekanizmalar sistem sayesinde otomatikleştirilecektir. (Örneğin; Firmada eczanelerden alınan sipariş sevkiyatları Ecza Depoları üzerinde gerçekleştiği için, Depolara gönderilen sipariş bilgi E-Postaları sistem üzerinden otomatik gerçekleşmesi) Böylelikle personelin bilgisayar başındaki iş yükü de azalır, bu atıl güç farklı yönlere transfer edilebilir.