03124848417

gelalorgu

GELAL ÇORAP ÜRETİM SÜREÇLERİ PROJESİ

Türkiye’nin en büyük ve gelişmiş çorap üretim fabrikası yakın zamanda Şabanözü/ÇANKIRI da kurulmuş olup, fabrika Adidas, Decathlon, Nike gibi markalara üretim yapmaktadır. Yapılan üretimin büyük bölümü yurt dışı pazarına gönderilmektedir.

ÜRETİM SÜREÇLERİ

İplik Depo :

İplik depo el terminalleri üzerinden koli ID takibi metodu uygulanmıştır. Ayrıca raf takibi yapılmakta ve lokasyon bazlı LOT takibi sistem üzerinde takip edilmektedir. Üretim siparişlerine istinaden depo stok miktarları karşılaştırılıp Hammadde (İplik) İhtiyaç Planlama (MRP) raporları alınabilmektedir.

Örgü :

Örgü makinaları (Yaklaşık 1.000adet) performansları ve üzerindeki iş emirleri sistem üzerinde olup makinaların an be an durumları yine sistem üzerinden takip edilmektedir. Örülen çoraplar kasalar ile taşınmaktadır. Her kasaya mobil cihazlar ile kare barkod oluşturulur ve paketleme noktasına kadar bu barkod ile takip edilir. Kasaların taşınması konveyör sistemi ile gerçekleşir ve kalite kontrol noktasında endüstriyel barkod okuyucu ve tartım sistemi ile örgü sonrası aşamaya geçmeden son kontrol yapılır. Kalite kontrolden geçemeyen taşıyıcı kasaları sistem otomatik olarak reject eder ve reject konveyörüne sistem otomatik yönlendirir.

Burun Kapama :

Burun kapama işleminde kalite kontol işlemleri mobil el terminalleri üzerinden gerçekleşir. Kalite kontrol kriterlerinden geçemeyen yarı mamul ürünler bir sonraki üretim sürecine geçemeden sistem reject eder.

Formhane :

Yüksek sıcaklıkta buhar makinelerinden geçirilen çoraplar ütülü bir şekilde bu makinelerden çıkar. Bu bölümde son kalite kontrol yapılır. Son kontroller üzerinde 8 adet delik olan masada 4 adet kalite kontrolcü tarafından yapılır. Her bir delik bir arıza tipini ifade eder. Her delikte sensörler vardır ve delikten içeri atılan fire çorabı tipine göre sayar. Bu sayede sipariş numarasına, sipariş ürününe göre fireler analiz edilir. Ayrıca burada ürünler poşetlenir ve etiketlenir.

RFID Check :

Üretimi yapılan firmalardan bazıları çoraplarda RFID etiket kullanmaktadır. Formhanede RFID ile etiketlenen ürünlerin kontrolü yapılır. Kurulan RFID Anten ve konveyör ile bu kontrol sağlanır ve üzerinden geçirilen kolilerin doğru ürün ve adet olduğu %100 kontrolü sağlanmış olur.

Sevkiyat :

Sevkiyat alanına getirilen ürünler sipariş numaralarına göre mobil el terminalleri ile sistem üzerinden sevki gerçekleştirilir.